Teras izolasyonu Nedir ? Teras izolasyon Fiyatları

Teras izolasyonu Nedir ? Teras izolasyon Fiyatları

Teras izolasyonu Nedir ? Teras izolasyon Fiyatları

Teras İzolasyon Ve Yalıtım

Kullanıma açılması planlanan teras olarak inşa edilen çatılarda kullanılan kaplama uygulamaları tek başına yeterli değildir. Sıcaklığa dayanıklı kaplamaların altına yapılacak su yalıtım sistemi ile teras izolasyon ve yalıtım işlemini yapmak mümkündür. Ancak teras izolasyon ve yalıtım işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay terasın kullanılıp kullanılmadığıdır. Kullanılan teraslar için uygulanan işlemlerle kullanılmayan teraslara uygulanan işlemler aynı değildir. Şayet çatınızı ya da terasınızı kullanıyorsanız, su izolasyonunu seramik kullanarak yaptırmanız gerekir. Ancak seramik tek başına yeterli olmayacağından su ve ısı yalıtımı da beraberinde yapılmalıdır. Şiddetli yağışların olduğu günlerde ısı yalıtımı su yalıtımına büyük oranda destek olmaktadır. Bu nedenle tarafınıza ısı yalıtımı için köpük levha, su yalıtımı için membran tercih etmeniz gerekir.

Teras İzolasyon Ve Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

Terasında nüfusa eden su, yapının taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasına neden olur. Bununla birlikte taşıma kapasitesinin düşmesine yol açan su, zaman içerisinde betonun üzerinde çürüme ve çatlamalara yol açar. Teras izolasyon ve yalıtımının yapılması binanın güvenliğine sağlamasının yanı sıra bakteri ve küf oluşumunu da engelleyecektir. Bu nedenle terasınızın su akıtmasını önleyerek sağlıklı ve konforlu bir ortam hazırlayabilirsiniz.

Teras İzolasyon Ve Yalıtım Yapımı

Yüzey hazırlığı ile başlanan teras izolasyon ve yalıtım işleminde öncelikle yüzey üzerinde bulunan kalıntılar temizlenir. Uygulamaya geçildiğinde ise yapışmayı engelleyen kalıntılardan arınan yüzey pahlanmalıdır. Hızlı kuruması istenen durumlarda kullanım talimatlarına göre hazırlanan yalıtım katmanı tüm yüzeye minimum 2 kat halinde uygulanmalıdır. Özellikle çimento esaslı su yalıtımı ürünlerinde her kat önce dikey sonra yatay şekilde yapılmalıdır. Son kat uygulamasında ise tarafa yapılacak seramiklerin yapıştırılması gerekmektedir. Ancak seramiklerin arasına yapılacak derz dolgu uygulaması için termik gerilimleri dayanıklı uygun ürünler seçilmelidir. Uygulamanın üzerine son kat Kaplama ve koruma ürünü uygulanmalıdır.

Teras İzolasyon Ve Yalıtım Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Terasın genişliği ve yağış yoğunluğu göz önünde bulundurularak gerekli sayıda gider yapılmalıdır.
  • Isı değişimi, detay derinliği ve yüzey genişliği dikkate alınarak gerekli genleşme derzleri yapılmalıdır.
  • Üzerine seramik kaplama yapılması durumunda yalıtım katmanının üzerine mutlaka kumlama işlemi yapılmalıdır.
  • Kaplama malzemesi ile kaplanmayacak olan teraslarda hafif ya da yoğun yaya trafiğine dayanımlı ve son teknolojiyle geliştirilmiş yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır.

Teras İzolasyonu Malzemeleri Nelerdir?

Yapının güvenli olabilmesi için teras izolasyonunun yani suizanla yönünün en iyi ekip tarafından kaliteli ürünlerle yapılması gerekmektedir. Örtü kısmı için sentetik ve bitümlü örtüler kullanılmaktadır. Sürme kısmında ise çimento, akrilik, poliüretan ve bitüm esaslı malzemeler kullanılarak teras izolasyonu yapılmaktadır. Yapısal aşamada yapı kimyasalları ve ders malzemeleri kullanılan izolasyonda tüm bu malzemeler kullanılarak işlem yapılmaktadır. Kullanılan bütün malzemelerin kaliteli tercih edilmesi ve ustanın el işçiliği düşünüldüğünde verdiğimiz hizmetten %100 memnun kalacağınızın garantisini verebiliriz.

Teras İzolasyonu Ve Yalıtımının Önemi

Bir ulusun medeniyeti inşa etti yapıların kalitesine göre değerlendirilmektedir. Su nasıl bir yapının yaratıcısıysa aynı zamanda yıkıcısıdır. Bu nedenle binanın su izolasyonu ve yalıtımı oldukça önemlidir.  Özellikle teras ve çatılardaki su girişi zaman içinde durdurulamazsa, bina kısa zamanda ciddi bir şekilde zarar görecektir. Yapısal kararlılığın bozulmasına ve yapının ömrünün azalmasına sebep olan su ile temas kesilmelidir. Kaliteli malzemeler kullanarak profesyonel ekip tarafından etkin bir şekilde yapılan teras izolasyon ve yalıtımı yapı için hayati önem taşımaktadır. Gözenekli ve kusurlu malzemelerle kötü bir şekilde kapatılmış ekler ve çatlaklar tamamen kapatılarak yapının izolasyonu ve yalıtımı tamamlanır. Bilimsel ve sistematik bir şekilde yapılan su yalıtımı tüm adımlar ve standartlar izlenilecek büyük bir titizlikle yapılmalıdır. İşlemin kaliteli yapılmasıyla birlikte yapının suyun yıpratıcı etkilerinden korunmasına sağlayabilirsiniz. Sizde teras izolasyonu ve yalıtımı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Teras Yalıtımı ve Teras İzolasyon Fiyatları

Teras Yalıtımı binaların en çok izolasyon -  yalıtım sorununun yaşandığı yerlerin başında gelir. Teras izolasyon işlemlerinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında ilk başta kaba inşaat sırasında son beton tabla atımı sırasında gerekli yalıtım malzemelerin katıldığı harç ve kimyalların vibratör yardımıyla uygulanması gerekmektedir. Beton atımı sırasında kullanılacak izolasyon malzemeleri hem betonun su kaçaklarını engeller hemde sonrasında çok zahmetli ve maddi olarak yoran su kaçaklarının önüne geçmek mümkündür. 

 

ÇATI VE TERASTA SU YALITIMI

Genel olarak eğimi %5’ten az olan çatılar “teras”,eğimi %5’ten fazla olan çatılar ise“eğimli çatı”olarak adlandırılır.

Çatılarda su  yalıtımı aşağıdaki başlıklarda incelenebilir.

1.Üzerinde gezilebilen teras çatılar

2.Üzerinde gezilemeyen teras çatılar

3.Hafif metal çatılar

4.Eğimli çatılar

5.Gizli dereler

6.Parapetler ve bacadipleri

7.Su inişleri ve süzgeçler

ÜZERİNDE GEZİLEBİLEN TERAS ÇATILAR

 

1.Döşeme Kaplaması

2.Harç

3.Koruma Betonu

4.Su Yalıtım Membranı

5.Mineral Yün Isı Yalıtımı

(Çift Kat Olursa Şaşırtmalı)

6.Buhar Kesici Membran

7.Buhar Dengeleyici (Gerektiğinde)

8.Eğim Betonu

9.Betonarme Döşeme

10.Tavan Sıvası