YALITIM ARAÇ VE GEREÇLERİ

YALITIM ARAÇ VE GEREÇLERİ

YALITIM ARAÇ VE GEREÇLERİ

YALITIM ARAÇ VE GEREÇLERİ 

Yalıtım İşlerinde Kullanılan Makineler Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte yalıtım işlerinde kullanılan makinelerde çeşitlilik kazanmıştır.  Tanımı Yalıtım işlerinde kullanılan yalıtım malzemesinin cinsine ve uygulanacağı yüzeye bağlı olarak yüksek basınç üreten veya ısı ile birleştirme yapabilen cihazların ortak adıdır. 

Çeşitleri ve Kullanım Yerleri :

Yalıtım makineleri ısı, ses ve su yalıtımlarında kullanılır. Bu makineler yalıtım türüne göre poliüretan püskürtme makineleri ve Kaynak makinesi-robot (su yalıtımında) olmak üzere 2 grupta incelenebilir.

 Poliüretan püskürtme makineleri   Poliüretan makinesi, sıvı veya plastik kıvamdaki poliüretan esaslı malzemeyi uygun miktarlar da oranlayarak yüksek basınçla uygulama yüzeyine püskürtür. Bu özelliği ile işçilik ve zaman tasarrufu sağlar. Yalıtım malzemesi yüzeye basınçla uygulandığı için maksimum aderans (yapışma) sağlanmış olur. 

Yalıtım işlerinde kullanılan poliüretan püskürtme makineleri genellikle hidrolik ve bilgisayar kumandalı olarak üretilmektedir. Bu makineler ile kullanılan hortumlar ise kendinden ısıtıcılı ve izolasyonlu olup 500 bar basınca dayanıklı olacak şekildedir. Bu makineler;

 Soğutma sistemi boru ve ekipmanların izolasyonlarında,

 Çatı ve teraslarda,

 Özel panel plaka modüllerinde,

 İnşaatlarda,  Hangarlarda,

 Fabrikalarda,

 Küçük ve orta ölçekli işletmelerde,

 Soğuk depolarda,

 Dondurulmuş gıda tesislerinde,

 Süt, maya tesislerinde,

 Güneş enerji sistemlerinde,

 Otomotiv sektöründe kullanılır.

Otomatik kaynak makinesi (robot)

Su yalıtım örtüleri bindirme payları bırakılarak yüzeye serildikten sonra bindirme yerlerinden su ve nem almaması için bu bölgelerin birleştirilmesi işleminde kullanılan makinedir. Özellikle teras çatılarda izolasyon örtüsünün serilmesinde ortaya çıkan buruşma risklerini en aza indirgemektedir. Bünyesinde barındırdığı elektronik kumanda sistemi sayesinde bozuk zeminlerde bile uygulama özelliği vardır. Ürettiği sıcak hava 700 Cº ye kadar çıkmaktadır. Piyasada tam ve yarı otomatik olarak satılmaktadır.

Otomatik kaynak makinesi Yüksek ısıya dayanamayan PVC asıllı su yalıtım örtülerinde el tipi küçük olanı kullanılmaktadır. Bu cihazların ısıtma oranı diğerlerine göre daha düşüktür ve genellikle sürme tipi otomatik kaynak makinelerinin giremediği yerlerde el tipi kullanılır.